Jak przygotować smaczny wywar warzywny
Może to być rosół do makaronu, może to być bulion który wykorzystacie jako bazę do zupy
Podstawowe zasady:
1)używamy dużą ilość warzyw, szczególnie: marchew, pietruszka, seler, por, cebula dymka, szalotka, czosnek, ale mogą być też inne dowolne, np. pasternak, batat. Dobrym dodatkiem są też grzyby (dodają smaku umami).
2) Warzywa gotujemy zimnej wody, po zagotowaniu zmniejszamy ogień i gotujemy do miękkości na małym ogniu. Jeżeli używasz oleju, możesz zacząć gotowanie od podduszenia na nim cebuli szalotki, dymki lub pora, następnie dodać wodę i pozostałe warzywa. Jeżeli nie używasz oleju, możesz cebulkę poddusić na wodzie, następnie dodać ją do bulionu
3) Do gotowania używamy zieleniny, np liście selera, zielonej pietruszki a także suszonych ziół i przypraw (liść laurowy, ziele angielskie, tymianek, rozmaryn)
4) Wywar solimy i pieprzymy dopiero pod koniec gotowania kiedy zdąży on przejść smakiem warzyw i zieleniny.
5) Można dla smaku dodać także imbir suszony lub starty na tarce, suszone pomidory
5) Taki bulion po przecedzeniu można przechowywać w zamrażarce do dwóch miesięcy (np. w pojemnikach na kostki lodu) i wykorzystywać w miarę potrzeb do innych potraw.
Można zjeść z makaronem ryżowym, sojowym lub innym. Można zrobić na tym bulionie zupę, ugotować kaszę, ryż czy inne danie :)